Büyüyünce Doktor Olacak!


-Sen büyüyünce ne olacaksın bakalım?

_ Benim oğlum doktor olacak amcası.

???

Eee...

Bir gariplik yok mu? Sual kime gitti, cevaptan kim memnun oldu? Nerede bu çocuğun hayalleri? Yaşayan babası mı hayatını, yoksa elinden mi aldı çocuğun planlarını?
Daha geçen gün ayağa kaldırmadı mı dünyayı, yere düştü çocuğum kanattı kafayı? E bu yaptığı şiddetin ağa babası, marifet mi evladının geleceğini karartması?
Ruhu istiyor belki marangoz ustası. Belkide var bir müzisyen kafası. Rahatsız oluyor koymayın doktor yaftası.

Bırak oynasın oyun. Bırak mutlu olsun evladın.
Neyse kelime oyununu bırakalım kenara beraber farkına varalım sıkıntının. Geleceğimiz değil mi çocuklar. Onların mutsuz olmasını ister miyiz? Tabiki istemeyiz. Ama farkında değiliz onların gelecekleri ile ilgili planlar yaparak en büyük şiddeti uyguluyoruz.
Benim kızım avukat olacak, doktor, mühendis, öğretmen olacak deyip hayal korsanlığı yapıyoruz. Dur bir dakika ayrıca bu memlekette başka meslek yok mu ya Hu. Bu şiddeti uygulayanlar arabalarını tamir için doktora mı götürüyorlar. Ya da terzi işleri için cerraha mı başvuruyorlar. Belki avukata gidip " 1 kilo orta yağlı köftelik kıyma verir misin?" diyorlardır ne dersiniz.
Peki bütün çocuklar o ailelerin hedeflerine ulaşıp hakim, savcı, doktor, mühendis mi oluyor acaba. Kesinlikle değil. Aksi halde koca ülkede 3-5 meslekten başka meslek olmazdı. Hem herkes doktor olsa bir kıymeti harbiyeside kalmazdı zaten. Ayrıca bu zor hayallerin altında ezilen o yavrularımızın vebali kime? Öğretmene mi? Yoksa evladının yerine geleceğine karar verende mi? Düşünelim elbet hep beraber.

Haa bak birde dıdının dıdısının oğlu ve kızı var.

Allah her kulunu farklı yaratmışken bizim her yavrucaktan aynı başarı ve hedefi beklememiz niye bunu da irdelemek gerek. Bırakalım komşunun oğlunu kızını, geçelim bir kenara çocuğumuzun yeteneği neyse onunla iftihar edelim, övünelim, destek olalım.

Hayat bazı şeyleri çok uzatamayacak kadar kısa, çok uzatmayalım.


Şimdiki aklım olsa şöyle böyle yapardım ya da geçmişi bana verseler daha neler yapardım lakırdılarını bir kenara bırakalım ve aynı cümleleri çocuklarımız kurmasın diye onlara rehberlik edip yeteneklerinin farkına önce biz varalım sonra onlara vardıralım. 

Hayat bir sonraki nefesimiz kadar kısa zulmetmeyelim yavrularımıza.

Yorumlar

 1. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate? outlook 365 email login

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your interest.You can contact us via facebook, twitter, instagram.or through comments from here ...

   Sil
 2. The selection of commercial rates on mortgages rising should be considered typical. canada mortgage calculator The difference between the two may be the flexibility of earning extra payments. canadian mortgage calculator

  YanıtlaSil

Yorum Gönder