Al Şu Parayı

Şimdi size " Al şu 100 lirayı senin olsun. Ama senden bazı basit isteklerim var. Sana verdiğim bu 100 liranın en fazla 5 lirasını benim için harcayacaksın, kalan 95 lirayı da istediğin gibi harcayabilirsin. Ama seni sevdiğim ve senin zarar görmeni istemediğim için zarar görebileceğini düşündüğüm birkaç yerde bu parayı harcamanı istemiyorum. Bunlar dışında bir şartım yok. Bu şekilde yaparsan eğer karşılığında sana hiçbir şart koşmadan, istediğin gibi harcayacağın tam 500 milyon lira vereceğim. Hatta bu para biterse tekrar vereceğim. Yani paran hiç bitmeyecek. " desem. Ne cevap verirsiniz? Kabul etmeyecek birisi var mı? Ya da belki aklımızdan şöyle geçiyordur; Böyle birşeyi kim teklif edebilirki zaten. Hayal bu. Değil mi?

Hayal değil gerçek aslında. Allah'ın vaadi bunun gibi ve hatta bundan çok daha güzel ve çok daha fazla.

Biliyoruz da tekrar edelim ve hadi biraz düşünelim.

Allah bize 50, 60, 70, 80 neyse bir süre yaşamamız için bu dünyada ömür veriyor. Şart olarakta onun için ibadet etmemizi istiyor, ona kul olmamızı istiyor ki biz bunun için Allah'a söz verdik kalu belada değil mi? İtirazı olan? Ayrıca biz bile birisine küçük bir iyilik yapsak, basit bir teşekkür dahi olsa karşılık beklemiyor muyuz? Devam ediyorum o zaman...


Basit bir hesapla 80 yıllık ömrün en fazla 5 yılı ibadetle geçer. Hesaplamakta özgürüz... Hem de ömür vermekle kalmıyor Yüce Yaratan. Bu dünyayı emrimize bahşediyor. Bir sürü nimeti emrimize sunuyor. Yiyip içip yaşayalım diye. Ha birde bazı şeyleri haram kılıyor sırf biz zarar görmeyelim diye. Bu zor olmayan ama nefsimizle zorlaştırdığımız şartların karşılığında da Allah bize sonzuz cennet hayatı ve sonsuz nimet vaat ediyor. Hem de şu fani bedenle hayal dahi edemeyeceğimiz kadar güzel bir cennet ve güzel nimetler. Tek şart fani hayatı O'nun istediği şekilde geçirmek. Rabbimizin bizden istediği tek şey bu... Sevdiğimiz bir kişi bizden birşey rica etse onu kırmaz ve hemen yaparız değil mi? Ya Allah? O'nun da bizden istediği basit birkaç şey var sadece. Neden yapmakta zorlanıyoruz? Sevdiğimiz o kişi Allah'tan daha mı kıymetli ki birinin isteğini yerine getiriyoruz diğerininkini görmezden geliyoruz. Yoksa Allah'ı mı sevmiyoruz?Tövbe tövbe tabi. Böyle birşey asla yok. Biz Rabbimizi seviyoruz. Ama biraz tembeliz, verdiğimiz sözü tutamıyoruz. Hatırlayın! Biz kalu belada Allah'a kul olmaya yemin ettik. Yaratılıştan sonra da şeytan bizi yoldan çıkarmaya yemin etti. Sizce kim sözünü daha çok tutuyor. Tabii ki biz demek için çalışalım bence.

Silkelendik galiba. Hadi besmele çekip Allah'a layık bir kul olmaya çalışalım, nasıl olacağını bilmiyorsak öğrenelim. Dua edip kolaylık isteyelim.


Allah bizi sevgili kullarından olmayı ve mü'min ölmeyi nasip etsin İnşaallah...
Fotoğraflar: 
1. Türkiye gazetesi
2. Fahmi Bhs

Yorumlar